linkedin icon - svg
twitter icon - svg
email icon - svg
info@samandezh.com
telephone icon - svg
تلفن: 91-26202689-021
English
english language icon - png
Saman Dezh Logo
Search Icon - svg

چاپ سه بعدی ساختمان

امروزه اخبار زیادی از چاپگرهای سه بعدی و ساخت بعضی از نمونه ها و محصولات توسط چاپگر سه بعدی می شنویم ولی شاید باور این مسئله که روزی بتوان خانه ای را بوسیله چاپگر سه بعدی در زمان بسیار کوتاهی ساخت سخت باشد.

ساخت و نصب اسکلت فلزی
بهرخ خوشنویس استاد و محقق دانشگاه کالیفرنیای شمالی سال هاست بر روی پروژه ساخت سازه های ساختمانی بوسیله چاپگر های سه بعدی تحقیق می کنند و توانسته اند این طرح را به صورت عملی اجرا نمایند.
دکتر خوشنویس با بیان اینکه امروزه بسیاری از وسایل و تجهیزات مورد نیاز انسان به صورت اتوماتیک تولید می شود ، تنها موردی که همچنان به صورت دستی ساخته می شود را ساختمان و سازه می داند. این محقق با تاکید بر ضرورت ایجاد سیستم های اتوماتیک در ساختمان سازی از اجرای پروژه تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و آن را یک فناوری مناسب برای آینده  در زمینه روش ساخت کانتوری می داند که در دو دهه گذشته مورد مطالعه قرار گرفته است. با استفاده از این فرآیند یک ساختمان یا مجموعه ای از ساختمان ها را می توان با تمام اجزای آن از جمله فضاهای لوله کشی و برق کشی به صورت خودکار ساخت. به گفته دکتر خوشنویس با استفاده از این روش می توان ساختمان 200 متر مربعی را ظرف مدت 1 ساعت ساخت.
دکتر خوشنویس با تاکید بر اینکه این فن آوری از مزایای فوق العاده انرژی و زیست محیطی برخوردار است ، خاطر نشان کرد : فاز اول این پروژه را بر روی ساختمان های کوچک آغاز کردیم و امیدواریم با توسعه آن این فن آوری را در ایران اجرایی نمائیم. وی در مورد فاز توسعه این پروژه خبر داد و در این باره از همکاری با ناسا برای ساخت ساختمان در کرات دیگر مانند ماه و مریخ با استفاده از مواد موجود در آن کرات خبر داد.
استفاده از چاپ سه بعدی در صنعت ساختمان نه تنها از نظر زمان قابل مقایسه با ساخت سنتی نمی باشد بلکه به علت ارزان بودن می تواند راه بسیار عالی برای ساخت ساختمان در مواقع بحرانی از جمله سیل و زلزله باشد.

#  چاپ سه بعدی # خوشنویس # سامان دژ پارس # اسکلت فلزی # ساخت اسکلت فلزی # نصب اسکلت فلزی # سازه فلزی